Listopad w świetlicy

Listopad to magiczny miesiąc. Dni stają się coraz krótsze, a wieczorny chłód wpędza nas pod ciepłe koce. Piękne barwne liście powoli znikają z drzew, na których lada chwila osiądzie biały puch. W ostatnich złotych promieniach słońca połyskują nitki babiego lata, by za moment ustąpić miejsca mgłom i kroplom deszczu. Wszystko zdaje się wyczekiwać, jakby świat wziął głęboki oddech przed nadchodzącą wielkimi krokami zimą.
Ten nastrojowy, nieco melancholijny czas, w grupach świetlicowych pełen był jednak okazją do wspólnych kreatywnych działań, a także ważnych dyskusji i skupienia się na potrzebach innych.
Świetlica szkolna nawet jesienią tętni życiem. Czerpiąc z pełnej niezwykłych zjawisk aury, wykonaliśmy prace plastyczne, które rozwijają nasze zdolności, talenty i zainteresowania.
W listopadowej tematyce świetlicowej nie mogło zabraknąć tematyki dotyczącej historii odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci omawiały symbole narodowe, wykonały piękne prace plastyczne, obrazujące godło narodowe oraz wzięły udział w akcji „Bohateron”. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Uczniowie naszej świetlicy biorą również udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno- Społecznym „Każdy inny- wszyscy równi”, w ramach którego w listopadzie wykonali dwa zadania. Pierwsze z nich to pomoc przy organizacji i aktywny udział w Dniu Życzliwości zorganizowanym w naszej szkole 21 listopada 2023 roku. Drugie zrealizowane zadanie polegało na uczestnictwie dzieci w zajęciach poświęconych tematyce osób niewidomych i słabowidzących. Podczas tego spotkania świetliki poznały świat osób niewidomych, ich codzienne życie i trudności z jakimi się na co dzień borykają.
W tym okresie w świetlicy odbyła się również lekcja otwarta dotycząca motoryki małej. Na tych zajęciach uczniowie ćwiczyli swoje ręce, precyzyjny chwyt oraz koordynację wzrokowo- ruchową.
W naszej świetlicy w listopadzie odbywały się również przedstawienia z użyciem pacynek, w których główne role odgrywali nasi uczniowie. To oni byli reżyserami i jednocześnie aktorami. Każde z przedstawień  było wyjątkowe, a zaangażowanie w tą formę aktywności naszych uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.
Zajęcia świetlicowe to również czas rozrywki i zabaw. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zabawach konstrukcyjnych, bawią się w kącikach tematycznych, grają w gry planszowe i układają puzzle.
Czas w świetlicy mija nam twórczo, wesoło i aktywnie. Tymczasem powoli wkraczamy w czas najbardziej wyczekiwanych, ulubionych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy już przygotowania. W sali świetlicowej pojawiły się już pierwsze dekoracje świąteczne, ale o tym wszystkim opowiemy Wam więcej w następnym miesiącu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 

G. Wardęga
S. Kozdroń
D. Czyjt
J. Durlak