Żywa lekcja geografii – spotkanie z podróżnikiem

Indie – kraj kontrastów i różnic społecznych oraz gospodarczych

7 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Zostało ono podzielone na dwie części. W pierwszej uczestniczyły klasy I-III, a następnie klasy IV-VIII. Pan Maciej przedstawił sprawozdanie z podróży po Indiach opowiadając ciekawe historie z tamtych miejsc, prezentując zdjęcia. Pokazywał przywiezione indyjskie pamiątki takie jak: stroje, pieniądze itp. Opowiadał również o smakach indyjskiej kuchni. Uczniowie z ciekawością przysłuchiwali się barwnym opowieściom na temat panującej w Indiach kultury, zabytków które wprowadzą niejednokrotnie turystów w stan refleksji i zadumy. Pokazał Świątynię Karni Maty –  inaczej hinduistyczną Świątynię Szczurów znajdującą się w miejscowości Deśnok w stanie Radżastan w zachodnich Indiach. Świątynia słynie z żyjących tam około 20 000 szczurów śniadych, uznawanych za święte, skąd bierze się jej nazwa. Jej patronką jest Karni Mata, ascetka z XIV wieku. Żyjące tam zwierzęta swobodnie się przemieszczają, nie bojąc się nikogo. Podróżnik zwrócił uwagę uczniów na panujące w Indiach ogromne kontrasty społeczne.
Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawać pytania, na które pan Maciej chętnie odpowiadał. Zachęcił również wszystkich do marzeń o podróżach zarówno tych małych jak i tych dużych.

Małgorzata Proskura – Buczak