Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników to dla nich ważne wydarzenie. W naszej szkole uroczystość tą świętowaliśmy dwukrotnie: 9 listopada 2023 r. wraz z uczniami klasy IA, a 10 listopada 2023r. z uczniami klasy IB. Oczywiście miała ona miejsce w bibliotece szkolnej gdzie uczniowie przyszli wraz z wychowawcami.
Po powitaniu nauczyciel bibliotekarz zaprezentował różnorodne materiały gromadzone w naszej bibliotece szkolnej, jak książki, broszury, materiały audiowizualne, czasopisma. Dzieci dowiedziały się również czym jest czytelnia, wypożyczalnia, regał biblioteczny, jak wygląda karta czytelnika i karta książki. Bezbłędnie wykazały różnicę między księgarnią, a biblioteką. Rozmowę o konieczności dobrego obchodzenia się z książką poprzedziła krótka scenka, przygotowana przez uczennicę kl. VII – Magdalenę Orłoś, na podstawie wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”. Uczniowie poznawszy „prośby książki” złożyli uroczyste ślubowanie. Od tej chwili stali się czytelnikami biblioteki szkolnej i z niecierpliwością czekali na wypożyczenie książeczki. Aby im to ułatwić nauczyciel bibliotekarz przedstawił scenkę pokazującą kolejne etapy: od wyboru książki, przez jej wypożyczenie, po zwrot. Zaprezentował też regały, na których znajdują się książki dla najmłodszych uczniów. Teraz już pierwszoklasiści mogli samodzielnie wypożyczyć książkę z biblioteki. Spotkanie zakończyło rozdanie dzieciom zakładek do książek.

Agata Kozłowska