Patriotyczna wycieczka do Markowej

„Zginęli, bo ratowali Żydów”

19 listopada 2021 r. klasy 7a, 7b i 8 uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tu, w tym podniosłym miejscu, poznali historię niesamowitej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.
Z pozoru cicha, normalna rodzina z siedmiorgiem dzieci zdobyła się na heroiczny czyn ratowania ośmiu Żydów. Nie przestraszyli się kary śmierci, jaka groziła za Ten czyn. Przyjęli ich pod swój dach i ukrywali na strychu. Niestety policjant z Łańcuta doniósł o tym Niemcom. Ci zamordowali Żydów, a później Józefa i Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. W 1995 rodzina Ulmów została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Obecnie w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny tej rodziny.
Po zwiedzeniu wystawy, udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogile Ulmów zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się.
Przy okazji wizyty w Markowej uczniowie odwiedzili również tutejszy skansen. Pomimo deszczowej pogody obejrzeli chałupy z XIX wieku i ich wyposażenie.

Oto relacja fotograficzna z tej wycieczki. Zachęcamy do obejrzenia.

Agnieszka Możdzeń
Edyta Purcha