Przyjaciele Zippiego

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole  w klasach II i III jest realizowany program promujący zdrowie i dobre samopoczucie dzieci – „Przyjaciele Zippiego”. Jego celem jest jak najlepsze przygotowanie dzieci do radzenia sobie z problemami i wyzwaniami przed jakimi stają na co dzień – w szkole i w domu. Dzieci, poprzez słuchanie opowiadań, rozmowy, gry i zabawy, będą się uczyły rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia, rozwiązywać konflikty, nawiązywać przyjaźnie i utrzymywać dobre relacje z innymi, a przede wszystkim będą się  uczyć, jak radzić sobie na co dzień z trudnościami i problemami.

“Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program, który jest realizowany w wielu krajach na całym świecie. W Polsce został wprowadzony w 2005 r. i uzyskał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dotychczas już ponad 200 tysięcy dzieci w szkołach i przedszkolach w całym kraju korzystało z tego programu i wszyscy są zgodni co do przydatności tego typu zajęć dla małych dzieci. Program “Przyjaciele Zippiego” został zbudowany na założeniu, że jeśli wyposażymy małe dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne i nauczymy je jak sobie radzić z trudnościami i problemami – to będą korzystać z tych umiejętności w całym swoim życiu, a szczególnie w okresie dorastania. Uczestnicząc w zajęciach programu „Przyjaciele Zippego”, dzieci zyskują poczucie kompetencji, wiarę w siebie i swoje możliwości, a także rozwijają podstawowe kompetencje społeczne i emocjonalne – co stanowi wspaniały kapitał na całe życie.

Grażyna Wolanik
Anna Mitał