Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Był to pierwszy tego typu dokument w Europie. Został dobrze przyjęty przez większość Polaków. Ulicami Warszawy wyruszył pochód jej twórców. Udział w nim wzięli król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz wiele wybitnych postaci. Mieszkańcy Warszawy przez cały dzień wznosili okrzyki:
Wiwat król!
Wiwat naród!
Wiwat konstytucja!
Chociaż Konstytucja 3-go Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem Narodu Polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
27 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju uczniowie klas I- III przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu: „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie przybliżyli okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podczas akademii mogliśmy również podziwiać taneczny występ uczennic z klasy II i III, które zaprezentowały Taniec z Flagami.
Wszyscy uczestnicy apelu mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną, a patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość i dostarczały wielu wzruszeń.

Karolina Gancarz
Gabriela Wardęga