Uczniowie klas młodszych wiedzą jak radzić sobie z problemami – zakończenie realizacji programu „Przyjaciele Zippego”

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole w klasach II i III był realizowany międzynarodowy program promujący zdrowie i dobre samopoczucie dzieci -„Przyjaciele Zippiego”. Program ten jest realizowany w  wielu krajach na całym świecie. W Polsce  uzyskał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem programu było uświadomienie dzieciom, jak mają sobie radzić z trudnościami w życiu. Program wskazywał jak szukać sposobów rozwiązania problemów, jak prosić o pomoc i jak oferować pomoc innym. Najważniejszą zasadą było  wybranie dobrego rozwiązania danego problemu, które pomoże dziecku poczuć się lepiej i nie skrzywdzi innych.

W myśl tych założeń uczniowie poznawali różne historie przyjaciół Zippiego i ich problemy. Na bazie opowiadań uczyły się rozpoznawać własne uczucia i mówić o nich, słuchać i wyrażać to, co chciałyby powiedzieć. Dzieci starały się szukać pomysłów na rozwiązywanie konfliktów oraz sposobów nawiązywania i utrzymywania prawdziwej przyjaźni.

W czasie 24 godzin zajęć (na tyle godzin przewidziana była realizacja programu w  każdej klasie) dzieci rozwinęły:

– zdolności rozpoznawania uczuć i określanie strategii radzenia sobie z nimi,

– zdolności komunikowania własnych uczuć,

– zdolności nawiązywania przyjaźni oraz radzenia sobie z odrzuceniem i samotnością,

– zdolności rozwiązywania konfliktów,

– zdolności radzenia sobie ze zmianą i stratą,

– umiejętności wykorzystywania rozmaitych strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Na zakończenie programu wręczono uczniom pamiątkowe dyplomy.

Anna Mitał
Grażyna Wolanik