Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy poziomu sprawności. Musimy być aktywni regularnie – w pomieszczenia i na zewnątrz – przez cały rok aby poprawić swoje zdrowie fizycznej i psychiczne oraz wspierać integrację społeczną. Tegoroczna ósma edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach od 23 do 30 września 2022 r.
Polska od 2015 r., czyli od pierwszej edycji projektu, aktywnie uczestniczyła przy organizacji wydarzeń związanych z ETS. W spotkaniach organizowanych przez Ministerstwo oraz przez lokalne szkoły, przedszkola czy kluby sportowe w całej Polsce bierze udział co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Nasza szkoła również aktywnie uczestniczy w ETS . W tym roku zorganizowane zostały następujące działania:- turniej gier i zabaw w klasach na lekcjach wychowania fizycznego:

– rywalizacja wszystkich klas na torze przeszkód,

– otwarcie rywalizacji z aplikacją Stride (dla wszystkich chętnych),

– pierwsza pomoc u świetlików klasy I-III,

– szwedzki stół u przedszkolaków na śniadanie, zdrowe warzywa, owoce,

– dzień jabłka,

– pierwsza pomoc klasy IV-VII na lekcjach wychowania fizycznego,

– zabawy ze wstążkami gimnastycznymi u świetlików klasy I-III,

– opracowanie tematu godziny wychowawczej w klasach IV- VIII , wykonanie plakatu klasowego pt. “Żyj aktywnie!”,

– światowy dzień uśmiechu,

– dzień zdrowego podjadania owoców i warzyw,

– „baw się z nami” dla świetlików zabawy z chustą animacyjną,

–  pierwsza pomoc w klasach VIII na EDB

W tym roku udało się zachęcić grupę uczniów do udział w grze geolokalizacyjnej Stride to mobilna gra dla Androida i iOS, w której chodzi tylko o jedno – chodząc lub biegając, zdobywa się terytorium w realnym świecie, podzielonym na sześciokąty, czyli inaczej heksy. Zasady są bardzo proste, dzięki czemu każdy ma szanse, jednocześnie zabawa dostarcza ogromnej motywacji do poruszania się na świeżym powietrzu. W rywalizacji wygrała uczennica klasy V Weronika Wrona, drugie miejsce zajął Wojciech Chłanda z klasy IV a miejsce trzecie zajęła Amelia Małek z klasy VI. Gratulujemy!!!!

Najlepszy na torze przeszkód okazał się Antoni Berkowicz z klasy VII z czasem 20,80 sek., a drugie miejsce zajął Jan Maziarz z klasy VIII  z czasem 21,35. Serdecznie gratulujemy!!!

Gabriela Wardęga
Krzysztof Śmiechowski