Fizyka dla Smyka – “Dźwięk”

Uczniowie klas I – III poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia przenieśli się 19 maja do świata dźwięków. W tym dniu w szkole odbyły się warsztaty „Fizyka dla Smyka” prowadzone przez Akademię Nauki z Rzeszowa. Dzieci dowiedziały się, co to jest dźwięk, jakie są źródła i odbiorniki dźwięków. Zobaczyły i doświadczyły, jak powietrze przenosi dźwięk. Uruchomiły pompę próżniową, żeby zobaczyć co pozostaje po wypompowaniu powietrza. Dzięki tajemniczemu urządzeniu zamieniły się w policjantów i sprawdzały jak działa podsłuch. Uczniowie poznali sposoby pomiaru siły dźwięków, pojęcie decybeli i szkodliwość hałasu. Każda klasa zmierzyła ilość decybeli, które jest w stanie wytworzyć własnym głosem.
Ciekawostka – hałas wytworzony przez uczniów klasy I był na poziomie 110 decybeli (granica bólu).
Warsztaty „Fizyka dla Smyka” były przedsięwzięciem bardzo ciekawym dla uczniów. Dzieci uczyły się poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie. Tak realizowane cele są spójne z zasadami nauczania, potrzebami szkoły i wyzwaniami współczesnej edukacji.

Anna Mitał
Maria Drzał