Koncert “Polsce śpiewam” – 9 listopada 2022

WYŚPIEWANA NIEPODLEGŁOŚĆ

Już po raz 7 raz w Zespole Szkół w Wólce Podleśnej świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości poprzez wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Po dwuletniej przerwie związanej z okresem nauki zdalnej wróciliśmy do tradycyjnego spotkania, co niezmiernie wszystkich ucieszyło. Radość organizatorów była tym większa, że na koncert „Polsce śpiewam”, który rozpoczął się 9 listopada późnym popołudniem zgromadził prawdziwe tłumy. Po odśpiewaniu hymnu, pani dyrektor – Renata Poźniak przywitała przybyłych na uroczystość gości: panią Alinę Szczepańską – przedstawiciela Podkarpackiego Kuratora Oświaty, zastępcę Wójta Gminy Trzebownisko – Sławomira Poradę; radną Powiatu Rzeszowskiego – panią Małgorzatę Kowal, Księdza Andrzeja Pociaska –  Proboszcza parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej, Sołtysa wsi Wólka Podleśna – pana Józefa Lecha, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Podleśnej – panią Emilię Ożóg, przedstawicieli Rady Rodziców Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej oraz uczniów, wychowanków, rodziców i mieszkańców.

Koncert rozpoczęły dzieci z klasy Ia i Ib, które zaprezentowały piękny taniec „Dla niepodległej”, przygotowany pod opieką swoich wychowawczyń – pani Anny Mitał i Agnieszki Możdżeń. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni z towarzyszeniem chórku szkolnego. Podobnie jak w poprzednich latach do świętowania wolności w takiej muzycznej formie włączyły się organizacje działające na terenie Wólki Podleśnej. Zaproszenie przyjęli między innymi Ci, którzy pracują w służbach mundurowych – strażacy, żołnierze, policjanci, reprezentanci samorządów z panem wicewójtem na czele. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiły także panie z Koła Gospodyń Wiejskich, rodzice dzieci z oddziałów zerowych przedszkola wraz ze swoimi pociechami, przedstawiciele Rady Rodziców, a także nauczyciele Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej.

Koncert „Polsce śpiewam” prowadzili pani Justyna Polanowska i pan Dariusz Czyjt, którzy we współpracy  z panią Iwoną Dziągwą i panem Tomaszem Piwowarem opracowali scenariusz koncertu. Dekorację, zawierającą symbole narodowe, przygotowała pani Monika Mendrala – Szostek. Nad pięknym wokalnym wykonaniem utworów czuwał niezastąpiony dyrygent, instrumentalista i wokalista w jednej osobie – wspomniany już pan Tomasz Piwowar, którego gra na akordeonie została wzbogacona w tym roku o dźwięki trąbki i kontrabasu. Chóralne wykonania pieśni legionowych były przeplatane utworami współczesnymi oraz pochodzącymi z czasów II wojny światowej. Wykonały je absolwentki – Patrycja Lech, Aleksandra Drzał oraz Oliwia Jakubowska. W trakcie spotkania zebrani mogli także obejrzeć krótki film na temat historii Polski od roku 1918 do czasów współczesnych.

W czasie tegorocznego koncertu nie zabrakło nawiązań do sytuacji w Ukrainie, która każdego dnia zmaga się z wojskiem rosyjskim i dzielnie walczy o niepodległość. Naszym sąsiadom została poświęcona piosenka „Mamo, tyś płakała” – wzruszająca, mająca ogromną siłę, w której czuć cierpienie, smutek a zarazem ogromną złość.

Na zakończenie koncertu głos zabrali pani Alina Szczepańska – przedstawiciel Kuratorium Oświaty, zastępca Wójta Gminy Trzebownisko – pan Sławomir Porada, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili, że wysoka frekwencja podczas spotkania jest dowodem na to, że mieszkańcy Wólki Podleśnej kochają Polskę, cieszą się z jej wolności i potrafią przekazywać patriotyzm młodszym pokoleniom. Pani dyrektor Renata Poźniak podziękowała wszystkim za liczne przybycie i podkreśliła, że koncert patriotyczny w Wólce Podleśnej staje się tradycją. Kończąc, zaprosiła na wspólne śpiewanie za rok!

Justyna Polanowska
Iwona Dziągwa