Narodowe Czytanie 2021

Już po raz dziewiąty w Polsce pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej 4 września zorganizowana została akcja Narodowe Czytanie, która w tym roku była poświęcona Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej .

Tegoroczna odsłona miała mniej uroczysty przebieg ze względu na trwającą pandemię.

Nasza szkoła od dziesięciu lat włącza się w organizację tego przedsięwzięcia, ale już drugi rok z rzędu obecna sytuacja zmusiła nas  do przeprowadzenia tej akcji w skromniejszej niż zwykle oprawie. Czytanie Moralności pani Dulskiej odbyło się w piątek 3 września w salach lekcyjnych. Uczniowie klas IV – VIII obejrzeli najpierw prezentację multimedialną, dzięki której poznali sylwetkę twórczą Zapolskiej oraz genezę komedii. Następnie korzystając z udostępnionego tekstu na portalu www.wolnelektury.pl, odczytali wspólnie z wychowawcami fragmenty utworu.

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej na Narodowe Czytanie wybrali utwór Kozucha Kłamczucha Janiny Porazińskiej, który porusza problem prawdomówności, szczerości podobnie jak komedia Gabrieli Zapolskiej.

Cieszymy się, że  mimo utrudnień związanych z sytuacją epidemiczną, udało nam się w bezpiecznej formie i z zachowaniem środków ostrożności przyłączyć się do tej pięknej, ogólnopolskiej inicjatywy i tym samym rozbudzać czytelnicze pasje naszych uczniów.

Zachęcamy raz jeszcze do obejrzenia poniższej prezentacji dotyczącej inicjatywy Narodowego Czytania i przybliży tegoroczny utwór – Moralność pani Dulskiej.

Dariusz Czyjt

Justyna Polanowska