Prawie jak Szymborska…..

„Jesteś prawie jak Szymborska. Ona opublikowała około 350 wierszy i zobacz jak świat ją docenił. Ty napisałeś jakieś 250 tekstów (całkiem niezłych!). Masz więc szanse na Nobla”-żartowała kiedyś Dorota Kozioł-krytyk literacki, o poezji ks. Jana Kalinki, nieżyjącego już proboszcza Wólki Podleśnej. Aby postać i poezja naszego kapłana nie zostały zapomniane, w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej,3 września zorganizowany został Wieczór Poezji Ks. Jana Kalinki. Odbył się on w ramach obchodów Dni Gminy Trzebownisko. To ciekawe spotkanie z jego poezją, w którym uczestniczyli mieszkańcy wsi, zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie zostanie na długo w naszej pamięci z wielu powodów. Po pierwsze dlatego,że mogliśmy wspólnie przypomnieć jego wiersze przenosząc się „ pod niebo pełne cudów”- o czym mówiły słowa piosenki , ale również z powodu wielu wzruszeń, emocji a nawet łez, które towarzyszyły nam podczas oglądania materiałów archiwalnych tvp Rzeszów- relacji ze spotkania z naszym kapłanem. Najwięcej wierszy czytali nauczyciele, ale odwagą wykazał się również sołtys wsi p. Józef Lech i oczywiście uczniowie , którzy czytali wiersze zwycięzców III gminnego konkursu poezji „O pióro ks. Jana Kalinki”. Poezja, fotografie i muzyka towarzysząca oprawie naszej uroczystości przeniosły nas do krainy piękna, dobra, wiary, nadziei, miłości. I jak pisał bp Wątroba we wstępie do tomiku wierszy „Ósmy kosz okruchów” lektura wierszy ks. Jana pozwoli nam „zajrzeć we własne serce jak najgłębiej. Aby umocnić wiarę , miłość i nadzieję”.

Na koniec ks. Andrzej Pociask podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i obecność a wicewójt p. Sławomir Porada zaprosił wszystkich na nadanie imienia ks. Jan Kalinki rondu w Wólce Podleśnej, przy moście łączącym tę miejscowość z Łukawcem .

Justyna Polanowska,
Iwona Dziągwa,