Spotkania z muzyką – VII spotkanie

Ludowo – folkowo – 24 IV 2023 r.

Całe spotkanie odbyło się na ludową nutę. Na początku uczniowie wysłuchali charakterystyczną dla naszego regionu piosenkę ludową Nad rzeszowską Jasiołką. Następnie poznali budowę i brzmienie instrumentów tworzących kapelę – cymbały, basy i skrzypce. Dowiedzieli się, że najbardziej charakterystycznym instrumentem dla ludowej muzyki rzeszowskiej są cymbały. Z dużym zaciekawieniem wysłuchali historii o tym instrumencie oraz mistrzowskiej na nim gry. Mieli również możliwość próby gry na cymbałach. Prowadzący spotkanie wyjaśnili, że muzyka ludowa wykonywana była zwykle do tańców. Nasi uczniowie przy dźwiękach kapeli żywiołowo zatańczyli poleczkę. Współczesna muzyka, czerpiąc inspiracje z muzyki ludowej, to folk. Na zakończenie wysłuchali nowoczesnych melodii połączonych z motywami ludowymi.

Maria Drzał
Grażyna Wolanik