Spotkanie wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas

W środę, 17 maja bieżącego roku, odbyło się w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym w Rzeszowie Wiosenne spotkanie szkoleniowe i formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz ich opiekunów. Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze z kl. V: Julia Kot, Milena Tomaka, Szymon Chłanda wraz z katechetką p. Agatą Kozłowską.
Zebranych powitał ks. dr Piotr Potyrała – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu ks. dra Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej. Opierając się na świadectwie osób, które znały rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów, ukazał ich codzienne życie, aż do heroizmu oddania życia za ukrywanie ośmiu Żydów w czasie II wojny światowej, jako wzór wiary, miłości i ofiary. Postawy te miały głębokie zakorzenienie w wartościach, które przyszli błogosławieni (ich beatyfikacja odbędzie się 10 września 2023r. w Markowej) wynieśli z domów rodzinnych.
Po wykładzie dalsze prowadzenie przejął ks. Karol Hadam – odpowiedzialny za Szkolne Koła Caritas, który podsumował działania podjęte przez niektóre oddziały SKC w ramach Dnia Dobra. Przedstawił też propozycje działań dla młodych wolontariuszy.
Wszystkie poruszone kwestie wraz z prośbą o dar umiejętnego naśladowania Sług Bożych Józefa i Wiktorii w posłudze miłosierdzia zebrani w auli Instytutu Teologiczno – Pastoralnego w Rzeszowie polecili Bogu w modlitwie „Koronką do Bożego Miłosierdzia”. Przewodniczył jej ks. Władysław Jagustyn – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który również udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Agata Kozłowska