XXII Dzień Papieski w naszej szkole

W niedzielę, 16 października 2022r., przeżywaliśmy w naszej Ojczyźnie Dzień Papieski. To szczególny czas dziękczynienia za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II oraz pochylenia się nad jego nauczaniem. W tym roku myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte, z wydanej w 1984r. encykliki „Veritatis splendor” czyli „Blask prawdy”.
W świętowanie tego wydarzenia zaangażowali się również uczniowie naszej szkoły poprzez przygotowanie, w Dniu Papieskim, podczas sumy w Kościele Parafialnym w Wólce Podleśnej, liturgii Słowa oraz oprawy wokalnej Mszy świętej (to oczywiście Schola pod kierunkiem pana Eugeniusza Koszarskiego, złożona, w większości, z absolwentów i uczennic i uczniów naszej szkoły) tematycznie związanej z osobą Papieża Polaka.
Natomiast w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II zaprosiliśmy całą społeczność szkolną na chwile refleksji nad życiem i nauczaniem naszego Wielkiego Rodaka. Główne  kierunki jego posługi, jak: wytrwała modlitwa, dążenie do jedności i pokoju, piękne świadectwo chrześcijańskiego życia, brawurowo wyśpiewali w piosenkach „Santo Subito” i „Kochamy Cię Janie Pawle” uczniowie klasy III. Był człowiekiem, który zadziwił świat, dlatego okrzyknięto go Papieżem Przełomów. Skąd płynęła jego siła? Z bliskiej relacji z Chrystusem. Ten posłaniec Dobrej Nowiny rozpoczynając swój pontyfikat wzywał: „Nie bójcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” i sam wielokrotnie słowa te potwierdzał w swoim życiu, wskazując, że dzięki Jezusowi możemy poznać Prawdę, która wyzwala, a jest nią sam Chrystus. Krótką charakterystykę jego duszpasterskiej posługi i nauczania przedstawili zebranym przedstawiciele klas VIII, wzbogacając swe słowa odpowiednio dobranymi obrazami prezentacji multimedialnej. Mogliśmy również usłyszeć głos Papieża Polaka, wsłuchując się we fragment homilii na temat ósmego przykazania, którą wygłosił podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku w Olsztynie. Chwile naszej zadumy zakończyliśmy hymnem Światowych Dni Młodzieży z 1991r. czyli „Abba Ojcze”, w którego wykonanie zainicjowane przez trzecioklasistów włączyła się również publiczność.
Całości wrażeń i przeżyć dopełniła piękna okolicznościowa dekoracja wykonana przez panią Gabrielę Wardęgę.

W tym dniu miłą, słodką niespodziankę naszej społeczności szkolnej sprawili uczniowie klasy IV. Wadowice słyną „papieskimi kremówkami”, a my mieliśmy „papieskie babeczki i szarlotki”. Własnoręcznie przygotowały i upiekły je uczennice kl. IV czynem potwierdzając prawdziwość słów św. Jana Pawła II, że „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Z ich dobrego serca i zaangażowania zrodziła się akcja charytatywna, a dochód z niej przeznaczony będzie dla potrzebujących. O zaletach smakowych tych wypieków nie trzeba nikogo przekonywać, bo „rozeszły się” bardzo szybko niczym „ciepłe bułeczki” co potwierdzają poniżej zamieszczone zdjęcia.

Maria Drzał
Agata Kozłowska