Żywa lekcja biologii – płazy

22 października w naszej szkole odbyła się żywa lekcja biologii, podczas której przedszkolaki oraz uczniowie zapoznali się z gromadą płazów. Dowiedzieli się, iż te zwierzęta żyją nie tylko na lądzie ale i w wodzie. Prowadząca przedstawiła płazy należące do tej grupy pokazując ich przedstawicieli. Do bezogonowych należy ropucha Aga osiągająca nawet długość ciała do 24 cm. Na żywo uczniowie mogli przyjrzeć się jej skórze, która jest sucha i chropowata. Żaba ta ma osiem lat. Drugim okazem była żaba mająca możliwość odstraszania wroga czerwonym brzuchem. Przewraca się na grzbiet i udaje martwą. Następnie prowadząca lekcję pokazała należące do płazów ogoniastych traszkę azjatycką oraz salamandrę amerykańską. Dzieci dowiedziały się również, że w skórze płazów są zawarte trucizny, które odstraszają drapieżników. W Polsce żyjące płazy są pod ochroną. W związku z tym nie wolno ich chwytać, okaleczać, zabijać. Na koniec spotkania dzieci mogły zadawać pytania prowadzącej, która chętnie dzieliła się swoją wiedzą.

Małgorzata Proskura – Buczak