Wycieczka do Medyni Głogowskiej

W dniu 15.11.2023 odbyła się wycieczka do Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej dla uczniów klasy 2a i 2b naszej szkoły.
Dzieci zwiedzały XIX-wieczną zagrodę garncarską, oglądały przedmioty codziennego użytku, które dawniej wykorzystywano do pracy w polu i w gospodarstwie. Miały okazję zobaczyć, jak wyglądały wiejskie chaty.
W znakomicie zachowanym XIX-wiecznym domu dowiedziały się m.in., że dawniej najlepszym miejscem na sen był zapiecek, a z powodu braku prądu prasowanie wykonywano żelazkiem wypełnionym rozpalonym do czerwoności drewnem. Następnie uczniowie zwiedzali sale wystawiennicze Ośrodka Garncarskiego.
Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały kolekcję ceramiki oraz film, z którego dowiedziały się, jak dawniej wyglądała praca garncarza. Bardzo ciekawym przeżyciem była możliwość wejścia do tradycyjnego pieca do wypalania ceramiki.
Ogromną atrakcją okazały się warsztaty garncarskie, podczas których uczniowie poznali sposoby wykonywania glinianych przedmiotów. Każdy uczeń dostał kawałek gliny, z której mógł ulepić figurki lub przedmioty według własnego pomysłu. A po założeniu specjalnego fartucha, każde z dzieci zamieniało się w prawdziwego garncarza i z pomocą instruktora wykonywało własne naczynie z gliny, na prawdziwym kole garncarskim.
Efektem pracy uczniów były piękne miseczki w kształcie serca, wazoniki oraz kubeczki, które dzieci mogły wziąć do domu. Wizytę w Ośrodku Garncarskim zakończyliśmy malowaniem glinianych ptaszków i sówek, które dzieci również wzięły ze sobą do domu.
W pięknym otoczeniu dzieci poszerzyły wiedzę, w miłej, wesołej atmosferze rozwijały swoją kreatywność, zainteresowania i odkrywały uśpione uzdolnienia.
Pomimo deszczu, to była naprawdę bardzo udana wycieczka.

Agnieszka Możdżeń
Anna Mitał