Elementy integracji sensorycznej w świetlicy szkolnej

Elementy integracji sensorycznej w świetlicy szkolnej”

Adresatami innowacji jest grupa uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2022/2023. Czas realizacji innowacji obejmuje okres od początku września 2022 r. do końca maja 2023 r . Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach czasu przeznaczonego na swobodną zabawę oraz w trakcie zorganizowanych zajęć dydaktycznych raz w miesiącu.

Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei rozwoju wielozmysłowego z wykorzystaniem zabaw sensorycznych, manipulacyjnych, konstrukcyjnych, bada

wczych, dydaktycznych i rytmiczno-ruchowych. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do podejmowania różnorodnej aktywności własnej, w której inicjatywa i własna pomysłowość odgrywa istotną rolę. Ma ona umożliwiać dziecku działanie, a przez to zdobywanie doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności.

Innowacja “Elementy integracji sensorycznej na zajęciach świetlicy szkolnej” jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się wśród dzieci problemy behawioralne, społeczne i emocjonalne, które mogą być przyczyną nieukształtowania dostatecznie mocnej bazy sensorycznej.

Wprowadzenie innowacji ma przyczynić się do lepszego rozwoju intelektualnego, ruchowego i emocjonalno-społecznego oraz rozwijać dziecięce zainteresowania światem, jak również kreatywność małego dziecka.

Gabriela Wardęga
Anna Mitał