Wycieczka klas drugich

We wtorek 4 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami, wybrali się na wycieczkę klasową, na którą czekali cały rok szkolny.
Pierwszym etapem wspólnej przygody było zwiedzanie jednej z ważniejszych atrakcji militarnych kraju. Był to największy w świecie naziemny schron kolejowy, odwiedzany przez Hitlera w 1941r. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały przewodnika, który opowiadał o najważniejszych historycznych faktach, tajemnicach i ciekawostkach dotyczących schronu i jego powstania. Liczący prawie 400 m schron okazał się dla uczniów wielką atrakcją i długą, tajemniczą drogą do przebycia ciemnymi, mokrymi korytarzami, pełnymi wspomnień z II wojny światowej.
Kolejnym etapem wycieczki był wizyta w Muzeum Lizaka w Jaśle. jedynego takiego w Polsce, a niewykluczone, że i na świecie. W muzeum uczniowie mieli możliwość zobaczyć największego lizaka w Polsce. Cukrowy gigant ważył 101,6 kg i tym samym został zatwierdzony przez Biuro Rekordów, jako największy lizak w Polsce. Dzieci dowiedziały się wszystkiego o procesie tworzenia słodyczy. Poznały najstarsze urządzenia, rodzaje cukrów, barwników, aromatów. Największą atrakcją było uczestnictwo w warsztatach , na których uczniowie mogli zaprojektować, wykonać i wziąć ze sobą własnoręcznie wykonanego lizaka.
Po pysznym obiedzie, wszyscy udaliśmy się na ostatni etap naszej szkolnej wyprawy, do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. Miejsce to owiane legendami od wieków nazywane jest ,,Wałami Królewskimi”. Należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych na terenie naszego kraju. Jest to jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. Szczególna wartość historyczna i kulturowa sprawia, że nazwane jest Karpacką Troją.
Uczniowie klas drugich zwiedzili teren grodziska, na którym znajdują się wały obronne, dwie bramy prowadzące do grodu oraz sześć chat. Dzieci wyszły na wieżę widokową i podziwiały cały skansen oraz piękną okolicę. W nowoczesnym pawilonie wystawowym z przestrzenną salą ekspozycyjną wysłuchały opowieści o początkach Słowian i oglądały eksponaty z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, brązu i żelaza.
Z wielkim entuzjazmem uczniowie uczestniczyli w warsztatach malowania płóciennych toreb, specjalnymi do tego celu kredkami akwarelowymi. Pięknie, ozdobione ornamentami torby, dzieci z radością wzięły do domu w prezencie od Podkarpackiej Troi.

To była udana wycieczka, w pięknej słonecznej aurze i jak zawsze w wesołej atmosferze. Dostarczyła dzieciom mnóstwa nowej wiedzy, dużo wrażeń, ciekawych atrakcji i szczerej radości.

 

Agnieszka Możdżeń
Anna Mitał